You are here Ana Sayfa Duraklar 3.333 km Check-Up
Item image

Konumumuz

Yer:
Kaiserleipromenade 5, 63067 Offenbach am Main
GPS:
50.1063, 8.735090000000014
Web:
http://www.hyundai.com/eu/en/Main/index.html

Tüm minik otomobil piyasasında en çok konuşulan ve şimdiden çok önemli ödüllerle gelişmiş nitelikleri onaylanan Hyundai’nin yeni i10 modeli, özellikle Avrupalı müşteriler için Avrupa’da geliştirildi ve tasarlandı. Mühendisliği ve tüm teknik ayarları Hyundai’nin Almanya’daki Ar-Ge merkezlerinde tamamlanan ve hatta tasarımı bile Rüsselsheim’daki Hyundai Avrupa Tasarım atölyelerinde gerçekleştirilmiş olan yeni i10’un ilk testleri de henüz devreye giren Nürburgring’teki yeni Hyundai Test Merkezi’nde yapılmış.
Türkiye’de Hyundai Assan tarafından üretilen i10’a, dünyaca kabul edilen yüksek Türk işçiliği de uygulanınca, sonuç, minik sınıfın yeni liderinin ortaya çıkışı olmuş!..
“i10 Avrupa Yolunda” projesinin fikrinin zeminindeki, hak ettiği, AutoBest 2014 ödülünü almaya törenin düzenleneceği Varşova’ya doğru İzmit’teki fabrikadan yola çıkışın ardından, neredeyse non-stop geçilen binlerce kilometrenin ardından bir Check-Up yapılmasını istedik.
Acaba motorda ya da yürür aksamın diğer parçalarında bir yıpranma söz konusu muydu?..
Özellikle Makedonya ve Sırbistan’da uzun saatler bozuk zemin üzerinde ilerlemiştik… Slovenya ve Avusturya’da ağır kış şartlarıyla yüzleşmiş ve Almanya otobanlarında da yüksek devir ve yüksek hızla i10’u fazlasıyla zorlamış idik…
Diğer yanda da, Offenbach’taki Hyundai Avrupa Merkezi, kendileri için hazırlanmış bir i10’u ilk kez Türkiye plakasıyla görecekti… Üstelik, belki Avrupa satışları başlamasından bu yana ilk kez bir yeni i10’u bu kadar çok kilometre yapmış olarak inceleyebileceklerdi!..
Bu noktaya kadar, tesadüf, tam olarak 3.333 km geçilmişti… Yani hedeflenen “14 günde 14 ülke”yi “10.000km” ile geçme seferimizin tam 3’te 1’inde idik!..
Hyundai i10 Ürün Müdürü İspanyol Francisco-Javier García ve ekibindeki İngiliz mühendisler, karşılarında yeni i10’larını sapasağlam görünce mutluluklarını gizleyemediler!..
Önce, özel bir atölyede minik Hyundai’mizi mekanik, gövde ve elektrik ayrıntılarda baştan aşağı kontrol ettiler. Ardından da, farklı bir servis noktasında Check-Up işini gerçek ustalara bıraktılar…
Sonuç için biz de, büyük merak içindeydik… Reel bir müşteri kullanımı ardından görünmeyen hasar ve erken eskime var mıydı?..
FIFA Dünya Kupası maskotunun yanında beklerken, İngiliz mühendis yanımıza yaklaşıp, kış lastiklerin basıncının biraz fazla olduğunu ve lastiklerin havasını doğru basınca getirdiklerini söyledi… “Başka?” diye sorduğumda, “Bu, üretilen en iyi Hyundai’lerden biri!.. Başka, hiçbir sorun yok!” cevabını verdi!..
Lastikler sertleşmiş olduğu için biraz yuvarlanma uğultusu duymuş olabileceğimizi anlatırken, bizler “biz hiçbir lastik gürültüsü duymadık” diyemedik!..
Sonra, i10 Ürün Müdürü Garcia, bizlere i10’un teknik ayrıntılarını yeniden anlatırken, Hyundai’nin modern ürünlerindeki kalite iddiasının en büyükten en minik i10’a kadar aynı yüksek seviyede tutulduğunu bir kez daha hatırlatıyordu…
Çok uzun saatler süren sürüşlerden sonra bile en küçük bir bel ağrısı olmadan araçtan indiğimizi kendisiyle paylaştığımda, Garcia, “Yeni i10, segmentinin çok üstünde!” diyordu!..
Biz de, rastlamadığımız arızaların, göremeyeceğimiz noktalarda bile başlamadığının teyidini alarak, Yeni i10’un bu şekilde “çok iyi” olmasını ve Türkiye üretilmesini istemiş olan Hyundai Avrupa Merkezi’ne teşekkür ederek veda ettik…
Artık, Berlin’e kadar Almanya otobanlarının keyfini daha büyük güven içinde çıkarabilirdik!..


Location